Szkoła z Sercem

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje coraz więcej obszarów naszego życia. Dotyczy to także edukacji. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów z niepełnosprawnościami, którzy, dzięki AI, mogą liczyć na dodatkowe formy wsparcia. Ograniczenia, które jeszcze nie niedawno uważane były za niemożliwe do pokonania w procesie kształcenia, dziś są, krok po kroku, eliminowane. Warto więc poznać bliżej rozwiązania, jakimi sztuczna inteligencja wspiera obszar uczniów i studentów ze szczególnymi potrzebami. 

Aplikacje dla osób z dysfunkcją słuchu 

Trudności w zakresie przyswajania otaczających dźwięków zdają się zupełnie uniemożliwiać zdobywanie wiedzy podczas tradycyjnych lekcji czy wykładów. Tymczasem powstaje coraz więcej aplikacji, które generują napisy na żywo podczas różnego rodzaju spotkań. Można skorzystać także z funkcji przekładu mowy na tekst w czasie rzeczywistym.

Wszystko to umożliwiają programy, wśród których znajdują się m.in.:

  • Ava – generuje napisy na żywo w trakcie zajęć;
  • Google Live Transcribe – rozpoznaje i konwertuje mowę na tekst; 
  • SignAll – przekłada język migowy na mowę i tekst. 

Można je nazwać przełomowymi – są bowiem dostępne w intuicyjnej formie, ułatwiają komunikację i zwiększają komfort codziennego życia, w tym także rozwoju. 

Narzędzia dla osób z niepełnosprawnością wzrokową 

Możliwość swobodnego korzystania z materiałów edukacyjnych, w tym także książek, może sprawiać szczególny problem dla uczniów z dysfunkcją narządu wzroku. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji można jednak skorzystać z narzędzi, które eliminują te ograniczenia. Mowa tu zwłaszcza o czytnikach ekranu i systemach konwertujących tekst na mowę. 

Jednymi z najbardziej funkcjonalnych i ogólnodostępnych są:

  • Job Access With Speech (JAWS) – przekłada tekst na mowę lub alfabet Braille’a; 
  • Seeing AI – funkcjonalna aplikacja, która wykorzystuje AI do opisywania różnych obiektów w otoczeniu;
  • Be My Eyes – program ten łączy osoby niewidome z wolontariuszami, którzy pomagają w codziennych czynnościach i zapobiegają wykluczeniu społecznemu. 

Rozwój tego typu narzędzi coraz częściej pozwala uwierzyć uczniom w każdym wieku, że niepełnosprawność nie wyklucza i zdobywanie wiedzy na równi z innymi jest możliwe. 

Technologie wspierające mobilność 

Niepełnosprawność ruchowa może wiązać się nie tylko z brakiem możliwości samodzielnego przemieszczania się. Nierzadko zaburza ona także pracę rąk, co generuje problem np. ze sporządzaniem notatek podczas lekcji czy wykładów. Na szczęście dzięki rozwojowi nowych technologii powstają rozwiązania tego problemu. 

Warto zapoznać się z narzędziami, takimi jak: 

  • Voice Access – umożliwia sterowanie smartfonem za pomocą głosu, co ułatwia obsługę osobom z ograniczoną mobilnością; 
  • Notability – aplikacja służąca automatycznemu sporządzaniu notatek; 
  • Dragon NaturallySpeaking – pakiet oprogramowania do rozpoznawania mowy i pisania przy pomocy głosu. 

Sukces procesów edukacyjnych bazuje na indywidualnym podejściu i uwzględnieniu szczególnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki otwartości i wspieraniu uczniów w odnajdywaniu rozwiązań skrojonych na miarę będą oni mogli z powodzeniem zgłębiać własne zainteresowania, a w przyszłości stawiać pewne kroki na ścieżce kariery zawodowej. 

Przejdź do treści